Kuchnia roślinna dla każdego

Jarmuż - przepis na domowe pesto
Domowe pesto doskonale sprawdzi się z makaronem, ale także jako pasta na kanapkę czy dip do warzyw. Żeby je przygotować, zblenduj ¼ awokado, ¼ świeżego ogórka i szklankę liści jarmużu. Dodaj łyżkę oliwy, sól, pieprz i voila! Takie pesto możesz przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku, nawet 3 tygodnie

Czosnkowe czipsy z jarmużem
Są tak chrupiące i ostre, że bez trudu zastąpią tradycyjne i niezdrowe chipsy ziemniaka. Wystarczy, że nagrzejesz piekarnik, na blasze wyłożysz papier do pieczenia, a na nim ułożysz liście jarmużu. Skrop je i posyp granulowanym czosnkiem. Piecz przez 10 minut, następnie odwróć i piecz, aż liście zrobią się chrupkie. Po wyjęciu chipsy z jarmużu ułóż na ręczniku papierowym.
Zupa z soczewicy
Zupa z soczewicy jest idealną, rozgrzewającą propozycją na jesienne i zimowe popołudnia. W dodatku jest bardzo prosta w przygotowaniu: do wywaru z włoszczyzny wrzuć pokrojone w kostkę bataty, ciecierzycę i marchewkę. Gdy warzywa będą miękkie, zmiksuj je na krem. Na patelni usmaż plasterki bakłażana i poszatkowany jarmuż. Taką mieszankę połóż na wierzch gotowej zupy.
Smoothie z jarmużem i awokado
To zielone smoothie charakteryzuje się niezwykłą kremowością dzięki awokado, słodyczą dzięki kiwi oraz wyjątkowymi właściwościami dzięki jarmużowi. Wystarczy tylko zmiksować wszystkie składniki, a gdy smoothie będzie zbyt gęste, dolać wody, ewentualnie, jogurtu lub roślinnego mleka. Takim witaminowym koktajlem warto rozpoczynać każdy dzień.
Składniki do zmiksowania: 1 awokado, 2 kiwi, 1 gałązka jarmużu oraz wybrany płyn.

Pieczona dynia z warzywami
Dynię myjemy, kroimy w szersze paski . Dobieramy do niej warzywa, które lubimy, ale mogą to być też ziemniaki, cebula, marchewka, pasternak, seler, brokuły, kalafior, kalarepka, czosnek. Warzywa korzeniowe kroimy też w paski , a pozostałe to różyczki . Smarujemy blachę olejem, kładziemy wszystkie warzywa i posypujemy ulubionymi przyprawami ( może być na ostro, ziołowo lub orientalnie. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy w temperaturze 180 stopni przez około 30 min. Na koniec można posypać tartym żółtym serem. Możemy też upiec sama dynię z czosnkiem i tez będzie to pyszne danie.

Placuszki dyniowe
Dynię ścieramy na tarce, aby uzyskać około pół szklanki startego miąższu. Następnie dodajemy do niej około 4 łyżek mąki ( może być razowa lub bezglutenowa) i pół szklanki mleka (lub wody) . Przyprawiamy solą i pieprzem do smaku. Smażymy na rozgrzanej patelni z obu stron. Placuszki można polać kwaśną śmietaną lub mlekiem kokosowym.

Zupa krem z dyni
To jeden z najpopularniejszych pomysłów na dania z dyni piżmowej lub dyni Hokkaido. Klasyczna, dyniowa zupa-krem. O gęstej konsystencji i rozgrzewających właściwościach, będących następstwem dodatku imbiru i kurkumy. Do przygotowania takiej zupy, oprócz dyni, potrzeba również marchewki, ziemniaków, cebulki i kawałka świeżego imbiru. Obrane i pokrojone warzywa , wraz z podsmażoną cebulką, gotujemy w bulionie warzywnym i dodajemy przyprawy. Gdy wszystko już zmięknie, wystarczy zmiksować składniki za pomocą blendera. Tak przygotowaną zupę-krem z dyni można zabielić jogurtem lub mleczkiem kokosowym i na koniec udekorować listkiem pietruszki lub kolendry.

Sałatka z brokułów i winogron
Lekka sałatka z dość nietypowym połączeniem brokułów z winogronami. Polecam ją, bo jest łatwa w wykonaniu.
900 g brokuła
200 g sera typu feta
300 g winogron
szklanka słonecznika
150 -200 ml jogurtu naturalnego
zioła prowansalskie, pieprz
Brokuł ugotować, pokroić na małe kawałki. Ser pokroić na niewielkie kostki. Słonecznik podprażyć na suchej patelni, mieszając co jakiś czas. Jogurt połączyć z ziołami i pieprzem. Wszystkie składniki wymieszać

50 dag makaronu
brokuł
5 dag suszonych pomidorów
cukinia
ząbek czosnku
sól, pieprz
Makaron z brokułami i suszonymi pomidorami
Danie proste do wykonania, bez wyszukanych przypraw
Rozgrzać oliwę, wrzucić zmiażdżony czosnek, cukinię pokrojoną w plastry, pomidory suszone i ugotowany, podzielony na różyczki brokuł. Dodać pokrojoną paprykę, przyprawić. Dusić pod przykryciem około 10 minut. Ugotować makaron. Wymieszać z warzywami.

1 szklanka grochu
800 ml wody
1 brokuł
kawałek imbiru
zmiażdżony ząbek czosnku
1/2 selera
2 łyżki czarnego sezamu
1 łyżka sosu sojowego
kurkuma, kumin, papryka mielona, sól, pieprz
Zupa krem z grochu z brokułem
Zupa grochowa w innej wersji – z dodatkiem brokuła oraz czarnego sezamu
Ugotować groch do miękkości. Osobno ugotować brokuł. Podzielić na różyczki, odłożyć. Seler obrać, drobno pokroić, imbir obrać, zetrzeć na drobnej tarce. Do grochu dodać seler, imbir, sos sojowy, przyprawić. Gotować 10-15 minut. Zmiksować. Rozlać do talerzy, w każdym ułożyć po kilka różyczek brokuła. Posypać czarnym sezamem.