„ Tanie Jedzenie - Drogie Leczenie”

Często stykam się z pytaniem dlaczego aż tyle kosztuje bio żywność? Powyższe motto krótko wyjaśnia dlaczego warto. Podam jednak parę innych powodów , dlaczego żywność ekologiczna jest zwykle droższa niż żywność konwencjonalna:

1. Wyższe koszty produkcji: Rolnicy ekologiczni stosują bardziej zaawansowane metody uprawy, które wymagają więcej czasu i pracy ręcznej. W związku z tym koszty pracy, jak również koszty używania naturalnych nawozów i środków ochrony roślin, są wyższe niż w przypadku produkcji konwencjonalnej. 2. Mniejsze plony: Ze względu na ograniczenie stosowania pestycydów i chemikaliów rolniczych, plony w rolnictwie ekologicznym często są mniejsze niż w rolnictwie konwencjonalnym. Szczególnie w fazie przestawiania się na eko uprawy .Oznacza to, że koszty produkcji muszą być rozłożone na maksymalną ilość produktów, co zwiększa cenę jednostkową.
Wyższe koszty produkcji, mniejsze plony
Dłuższy okres wzrostu, większeryzyko strat
3. Certifikacja i dostępność: Żywność ekologiczna musi zostać zweryfikowana i być certyfikowana, aby móc być sprzedawana jako „ekologiczna”. Proces jest kosztowny, a producent stosuje przepisy surowe i podlega regularnym kontrolom, co zwiększa koszty użytkowe. 4. Dłuższy okres wzrostu: dostępne produkty ekologiczne, takie jak owoce i warzywa, czasem rosną wolniej , ponieważ nie są wspomagane przez sztuczne stymulacje wzrostu. Dłuższy okres wzrostu oznacza wysokie koszty związane z utrzymaniem plantacji. 5. Większe ryzyko strat: Brak użycia chemikaliów pestycydów oznacza większe ryzyko wystąpienia chorób spowodowanych np. przez szkodniki, co może wpłynąc na wielkość produkcji. 6. Mniejsza skala produkcji: Wiele gospodarstw ekologicznych jest mniejsza w skali niż duże plantacje konwencjonalne.
  Mimo to wiele osób zwraca uwagę na to, że inwestowanie w żywność ekologiczną to inwestycja w zdrowie i środowisko. Czyli to, w co na pewno warto inwestować.